Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výroba externího filtru umístěného nad akváriem

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Výroba externího filtru umístěného nad akváriem
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.10.2012 15:03 Muž Čapíno [32] Re: fido16
Udělejte fotodokumentaci (jestli to nebude tajné), jsem docela zvědavý co máte v plánu a hlavně jak to dopadlo, ten skleněný vypadá dobře ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2012 14:48 R Muž vaclav [14632] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Silent
Byl jsem z těch termínů trochu zmatený, ale už je to dobrý. smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2012 14:36 R Muž Silent [5949] Re: vaaclav
Mám vyzkoušené, že pokud čerpadlo přes filtr vodu nasává funguje daleko lépe než když vodu přes hmotu protlačuje, protože tahle čerpadla jsou konstruována jako sací. Výjimkou jsou vnější závěsné otevřené filtry kde protlačování funguje, protože jejich konstrukce dovolí ucpanou hmotu obtékat. Co do účinnosti filtrace v tom rozdíl ovšem není jestli jsi to myslel takhle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2012 14:29 R Muž vaclav [14632] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Silent
Jaký je rozdíl mezi protahováním a protlačováním skrz filtr? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2012 14:20 R Muž Silent [5949] Re: fido16
Spíše bych ti doporučil obrácený systém a to že čerpadlo může zůstat v nádrži, ale musí vodu protahovat skrz filtr a ne protlačovat. Udělat to tak jak je to u klasických hrncových filtrů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2012 10:23 Muž fido16 [631]
Čauky chci se s Vámi poradit zamýšlím (z nudy) výrobu externího filtru z PVC trubky o průměru 160mm a výšce 300mm což by mi dalo filtrační objem pokud jsem dobře počítal tak nějakých 6 litrů. Tak mě zajímá zda by nevadilo že čerpadlo by bylo umístěno v nádrži a tlačilo by vodu do filtru a ta by protékala zpět do nádrže. Bylo by to reálné? Nejlépe mi vyšla výroba z PVC trubky (kulatý tvar). K tomu bych sehnal 2 hadicové průchodky na hadici 16mm. Chci vyzkoušet výrobu vlastního filtru. Díky za rady

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 19:34 GP Re: Usine
Ano, uznal jsem, ze cerpadlo nahore by byl problem pri zavdusneni, to samozrejme nezpochybnuju. mozna ale by slo vyresit nejakou zpetnou klapkou. pokud bude pod vodou, tak by k problemu nemelo dojit. Tedy zavodnene...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 18:07 Usine Re: GP
Akvarijním čerpadlům to rozhodně jedno není, jsou to vlastně malá kalová čerpadla a pokud nejsou pod vodou, nenasaješ s nimi vodu ani náhodou. Pokud ale bude čerpadlo v akváriu je filtr nad jeho hladinou poměrně jednoduchá věc. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 16:31 GP Re: HaDaS
pokud by mohlo byt cerpadlo v akva a byla tam rezerva na vodu z hadice do filtru, tak by to melo byt v klidu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 16:17 HaDaS Re: Usine
Tak jak tak čtu, asi by mě filtr nad akváriem přinesl více potíží a rizik, než jsem ochoten si připustit. Hold budu muset umístit filtr pod akváriem a zrušit pár šuplíků. Jsem zvědavý co na to manželka? hmm
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 12:23 GP Re: Usine
Myslim, ze cerpadlu je to celkem jedno, jestli tlaci nebo tahne. napr u vetsiny filtru vlastne tahne, protoze brzdeny je medii na vstupu. samozrejme do bodu, kdy se tam podtlakem zacnou uvolnovat rozpustene plyny. kazdopadne to mozny zdroj potizi je...
edit: mno tak vypadek proudu bude asi velky problem v pripade cerpadla nahore...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 09:51 Usine Re: HaDaS
Z čerpadlem ve filtru které je nad akváriem budeš mít asi potíže. Zatím jsem viděl jen ty co dokáží tlačit, nikoliv nasávat. Spíš bych si ale filtr slepil sám, než používal poměrně malý a nevhodný tvar. Konstrukčně nebude problém filtr vymyslet tak, aby v případě ucpání náplní nepřetekl. Největší problém je ale nastavit ho tak, aby v případě výpadku proudu nevyteklo příliš velké množství vody zpátky do akvária a nezavzdušnilo se sání. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 02:12 GP Re: HaDaS
7,5l neni zas tak moc - tedy nebude extreme predymenzovany, pokud se odecte prip. prvni komora s cerpadlem a pripadne provzdusnovaci komory a nejaka rezerva proti preteceni. ty mezikomory, nedokazu rict, jak moc tam jsou prospesne, ale u tak "malych" objemu bych se nebal je vynechat pokud vyjdou komory na smer proudeni. bude zrejme zalezet i na prutoku.
mozna bych zvazil porizeni neceho vetsiho s prostorem napr na topitko, co2 reaktor (v pripade prepadu je slusna ztrata) a prostor se muze vyplnit az bude neco potreba.
pozor na vyber cerpadla a ztratu prutoku spojenou s prevysenim..
edit: toto jsou ale jen doporuceni. na tema vnejsich filtru je po netu spousta clanku a ja nejsem nijak zvlast fundovany interpretovat zkusenosti jinych...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 00:25 HaDaS Re: GP
Jasně, tomu rozumím. Ještě mám pár dotazů.
1. Mám k dispozici cca 7,5 l nádobu kvádrového tvaru - to by mělo být dostatečné, že ?
2. Mám mezi jednotlivé přepážky ještě umístit "mezikomory"?
Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 00:20 GP Re: HaDaS
Bud hadici na privod vody do cerpadla zacinajici v akva a cerpadlo umistit do 1. prepazky a na konec v akva kousek peny jakozto predfiltr nebo hermeticky uzavreny, ale to jsem nevidel funkci jinak nez pomoci odpadnich trubek ala hrncovy filtr nebo primo takove ty uzaviraci barely, ale tam by to umisteni nad akva asi nebylo moc vzhledne... a cisteni nijak zvlast prakticke.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 00:12 GP Re: Jurasek
Rikam - prostorem nad prepazkami by mela voda po ucpani molitanu pretekat. rezerva mezi horni hranou prepazky se spodnim prutokem a prepazky s hornim za sebou jdouci by mela byt soucasti rozvahy pri navrhu... kazdopadne nad nejvyssi hranou prepazky a horni hranou filtru by melo zustat dost prostoru na maximalni prutok filtru k prepadu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 00:05 HaDaS Re: GP
Složitosti se nebráním, líbilo by se mi čerpadlo umístit do filtru. S přepážkami samozřejmě počítám. Připravuji výrobu pozadí s polystyrenu, do kterého bych chtěl zakomponovat jak nasávání, tak i přívod. Vše chci samozřejmě nejprve promyslet a nanečisto vyzkoušet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.02.2011 00:02 Muž Jurasek [137] Re: GP
V případě uzavřeného filtru (a vynechejme to divné slovo :) ) by bylo složitější jeho zavodňování. V případě neuzavřeného filtru by tam, podle mne, měla být volně průchozí cesta pro vodu, aby se v případě, že se začnou molitany ucpávat a snižovat se jim průtok, nestalo, že to bude z některé komory přetékat mimo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2011 23:58 GP Re: HaDaS
to je samozrejme riziko, ale s rozumnym predfiltrem by se tomu dalo vyhnout. nebo opravdu HERMETICKY uzavreny filtr ;) a pak muze byt cerpadlo i ve filtru na konci, ale konstrukcne radove slozitejsi.
edit: vuci technice v akva to muze byt i na zacatku filtru, pokud se da pozor na tesnost pritoku, ale zanaseni to resit nebude...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2011 23:56 GP Re: Jurasek
A proc by mely byt prepazky - predpokladam konstrukci s prepazkami - az do vrchu aby pri pretekani pretekl filtr a ne jen prepazka? navic hermeticky znamena vduchotesny a to i z vrchu a na tom trvam, ze to neni nutne...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2011 23:55 HaDaS Re: GP
Rozumím, ale jak zabráním zanášení čerpadla? Je-li myšleno umístění do akva? Jinde prostor nemám. a ještě se chci vyhnout umístění techniky uvnitř akva. Takže vlastně tolik ani nerozumím ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2011 23:53 Muž Jurasek [137] Re: GP
Je hermeticky ekvivaletní slovo k nepropustně? Pokud jo, tak si zatím stojím :-) Prostě ten filtr nesmí propouštět nikde vodu. Beru to z důvodu, že když se zanesou náplně a poklesne průtok, tak se to bude, při netěsnícím filtru, projevovat slzením, nebo výtokem z filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2011 23:47 GP Re: Jurasek
Jermetickou uzavrenost bych nevidel jako nutnost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2011 23:45 Muž Jurasek [137] Re: HaDaS
Filtr by musel být hermeticky uzavřený a čerpadlo by muselo být v akváriu, ne ve filtru. Jinak bych v tom neviděl problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2011 23:44 GP Re: HaDaS
staci najit vnejsi prepadovy filtr a predstavit si to obracene... cerpadlem z akva do filtru a z nej prepadem do akva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2011 23:39 HaDaS – Výroba externího filtru umístěného nad akváriem
Dobrý večer všem co jste on-line,
Chtěl bych poradit s výrobou, možná, netradičního externího filtru pro 138 l akva. Prostudoval jsem snad vše, ale nenašel jsem co hledám. Jestli je to vůbec reálné. Nemohu umístit vnější filtr pod úrovní ani v úrovni akvária. To znamená, že jej potřebuji umístit do skříně nad akváriem (cca 20 cm nad úrovní akva). Dokážete mi někdo poradit ?
Předem díky za jakoukoliv radu.

+ Přidat reakci


Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1487x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16492-vyroba-externiho-filtru-umisteneho-nad-akvariem