Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Léčba společenského akvária s plži a krevetami

 

NápovědaFórum » Nemoci » Léčení a léčiva 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Léčba společenského akvária s plži a krevetami
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2022 16:56 Muž Rovano [239] - Rostliny – Sera Mycopur
Při preventivním použití jsem nezaznamenal s plži a Neocardinia žádné problémy, ačkoliv mimo acriflavinu obsahuje i měd. Postupně jsem na vyšoval koncentraci až na preventivní.
Ačkoliv obsahuje acriflavin, nevím jaký je rozdíl proti třeba Dajana Acriflavin.
Protože u Sery se neuvádí někteří parazité jako u Dajany.
Acriflavin obecně by neměl škodit.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.05.2022 14:03 Muž Maro_s.12 [96] Re: Beastie
Také se mi stalo že mi po léčbě umřel dospělý samec ancistruse... přidávat nějakou chemii je pokaždé risk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   14.05.2022 13:47 Žena Beastie [333]
Chtěla bych sem přihodit zkušenost, že den po skončení cyklu esha2000 mi umřela kreveta molucká a růžkatec shodil 80% jehličí, koukám že to není ojedinělé. Neritina i tylomelánie přežily.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2019 17:58 Bobi – Jak se efektivně zbavit parazitický červů?
Všechny zdravím.

Dá se fungující zarostlé akvárium efektivně zbavit parazitických červů (40litru)? Problém nastal po posledním doplnění rybí osádky (pancérníčci), do 14 dní jsem si u nových rybek všiml, že některé jsou hubené, jedna brzo uhynula (ano jsem idiot - nemusíte mi to připomínat - měly jít do karantény, ale tou dobou nebylo místo a zdroj rybek jsem považoval za důvěryhodný) Přeléčit jsem na možné bičíkovce, ostatní se pak nějak spravily, ale po cca měsíci začaly hubnout další dva. Jednoho jsem dnes utratil, protože vypadal hodně špatně, u druhého si až teď všiml dlouhých bílých výkalů. Myslím teď na parazitické červy.

Dá se jich nějak zbavit? Na vajíčka léky nefungují, odlovení ryb přeléčení a dlouhá karanténa asi taky nic nevyřeší - nevím, jak dlouho vajíčka v akváriu vydrží, ale nedivil bych se, kdyby to byly měsíce.

Odlovit bezobratlé a opakovaně léčit na červy? Na dně je kombinace písku a Aqua soilu. Hodně kamenů, jeden velký kořen. Nemohou šneci být hostiteli? Takže se jich raději zbavit úplně a doplnit pak po léčbě z "čistého" akvária.

Nebo je léčba celého akvária jen iluze. Nechce se mi to celé rozebírat. Vydezinfikovat kameny a vyměnit dno by nebyl problém, ale škoda rostlin... Nějak si nedokážu představit, že by se člověk mohl zbavit všech vajíček z jejich povrchu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2019 19:09 Andaska Re: Angrešt
Přesně jak říká Maq...N02 musí být na nule. A dokud to na té nule nebude měla bys část vody měnit nejlépe denně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2019 19:03 Maq Re: Angrešt
Pokud máš hodnoty NO3 vysoké, nitrifikační bakterie Ti k ničemu nebudou - dusičnany jsou výsledkem jejich práce!
Pokud ale máš dusitany pouze "nízké", nikoli nulové, pak máš problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2019 18:49 Angrešt Re: afc1886
Tak mě konečně napadlo změřit NO2 a NO3 v nádrži... A nafackovala bych si, no. NO3 v rudých číslech, kolem 40 mg / l (mám testy Rataj, tak orientačně - ale že je to průser, mi došlo i tak). NO2 kupodivu nízké. Asi jsem to dodrbala tím, že při čištění filtru jsem náplně prala pod tekoucí vodou (kdybych to měla prát ve vodě z akva, potřebovala bych objem pěti nádrží...). Měla jsem tu vodu měnit dřív.
Po výměně části vody klesly hodnoty NO3 někam ke 20, vyměním teď po 3 dny vždy dva kyblíky vody, aby se to trochu dalo do kupy. Asi si pořídím nitrifikační bakterie a budu je po čištění aplikovat, i když do teď mi to přišlo jako zbytečnost.
A budu si hlídat, abych se držela týdenní údržby s částečnou výměnou vody, když jsem to tak dělala, všechno prospívalo. Tohle mě docela vyškolilo.
Doufám, že tohle byl ten původce problému, a že se snad šneci a rybky vzpamatují, když se zase zlepší podmínky v akváriu... :(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2019 05:46 R Muž afc1886 [14813] Re: Angrešt
Angrešt napsala: Teď řeším, jestli akvárium nechat být, týdně měnit část vody a čekat
Já bych teď tu vodu měnil mnohem častěji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2019 00:42 Angrešt Re: ctibum
Krmení mají šneci snad dost, dojíždí zbytky po rybách, neritiny striktně žerou řasy - najdou si (na skle jsou vidět vykousané cestičky v řase). Ulity mají pěkné, lesklé, hladké. Už jsem jim tam ze zoufalství dala převařenou skořápku z vajíčka, dvě brotie ji včera zlehka povečeřely :)
Nádrž je 160 l rybicky.net/nadrze/28164 - fotka není aktuální, je to mnohem víc zarostlé
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 23:43 R Muž ctibum [6945] Re: Angrešt
Jak je nádrž velká? Mají šneci dost potravy? Mně se šnekům rozpadaly ulity a dost se to zlepšilo, když jsem začal víc a častěji krmit mraženým...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 23:33 Angrešt – Nemocní šneci ve společenské nádrži
Prosím o radu - ve společenském akváriu mám kromě ryb i krevetky, neritiny, piskořky, brotie pagoduly, okružáky a levatky. Cca před dvěma měsíci jsem si všimla, že nepřibývají malí šneci, pak, že se objevují prázdné ulity od okružáků a piskořek, různých velikostí. Teď už jsem vypozorovala, že šneci změní barvu - zblednou, zešednou, zhubnou, a postupně uhynou... :( Zatím mi odchází "jen" okružáci, levatky a piskořky, ale ostatní druhy viditelně chřadnou (hubnou, jsou malátní). Nevím, co s tím.
Akvárium jsem přeléčila Esha a EshaExit - rybky vypadaly nemocně, otíraly se o kameny, některé měly "posunuté" šupinky... A včera se jedné objevila plíseň.
Nádrž není přerybněná, jede cca půl roku, ale před Vánoci jsem zanedbala údržbu - neměnila jsem pravidelně vodu, jen dolévala. Filtr už netáhl, tak jsem ho vyčistila, byl v něm dost humáč. Možná jsem si akvárium otrávila zanedbanou údržbou. :(
Teď řeším, jestli akvárium nechat být, týdně měnit část vody a čekat, jestli se to samo srovná... A nebo přeléčit? Čím? Můžou mít šneci stejné parazity jako ryby? Mám podezření, že některé rybky možná mají bičíkovce (pár týdnů zpět měly dlouhé bílé výkaly, ale zase se to "ztratilo")...

Řešili jste někdy něco podobného?
Kdo dočetl až sem, děkuji za trpělivost :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2016 21:27 R Muž romant [27987] Re: zdenekps
Nejlepší prevence je správný prostředí. Proč si vytvářet potenciální rezistenci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.01.2016 21:18 Muž zdenekps [0] – omnipour preventivně
Ahoj. Dá se Sera Omnipour používat i třeba preventivně, např. 1x za měsíc? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2013 15:38 CrazyMonkey Re: CrazyMonkey
Záver liečby krupice
Používal som výrobok "tropical aqua care ichtio" a pred zahájenim liečby som CO2 vypol následne som dávkoval každých 24hod odporúčané množstvo. Do 3dhní krupica zmizla počkal som dokonca týždňa tak som vymenil polovicu vody v akva naspäť dolial pustil CO2 a vsio bez problémov ;-)
čiže netreba sa báť :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2013 17:17 CrazyMonkey Re: romant
no no rozmýšľal som nad tým že minimálne polovicu dám preč a CO2 pustím až o týždeň radšej
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2013 17:15 R Muž romant [27987] Re: CrazyMonkey
Po skončení léčby akvo řádně vypláchni výměnou vody několik dní po sobě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2013 16:53 CrazyMonkey Re: romant
to netuším ani ja...ale dávkujem každých cca 24h a zatim nič sa s rastlinstvom nedeje a mám pocit že rybkám zaberá liečba
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2013 16:46 R Muž romant [27987] Re: CrazyMonkey
Nedaří se mě dohledat složení tohoto přípravku, ale byl bych ostražitý, neb to doporučení výrobce o léčbě formou koupele v separé nádrži může svědčit o značném drijáčnictví a podezříval bych přípravek z toho, že bude likvidovat nitrifikační bakterie, ale to je jenom moje doměnka, pravdu míti nemusím a spíš bych byl rád, kdybych neměl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.12.2013 14:28 CrazyMonkey – Krupica (kožovce)
Nazdar ľudia
všimol som si včera že 2mečúne dostali tzv. krupicu tak som kúpil teda "tropical aqua care ichtio" postup bol vo všeliakom jazyku len ne v našich :-D ale zistil som že 50ml na 500l tak viem koľko treba dať....
Ide mi o to že po akú dlhú dobu mám dávkovať a po koľkých hodinách resp. dňoch dať novú dávku a či treba pred každým dávkovaním vymeniť trošku vody....a ešte jedna otázka či môžem mať počas liečenia zapnuté CO2 ( zatiaľ som ho odstavil lebo mi aj tak došlo :-D )

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2013 10:17 R Muž romant [27987] Re: TatianaP
eSHa exit v možné kombinaci s eSHa 2000 bude bezpečná i pro Tvé obyvatele.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.12.2013 10:05 Žena TatianaP [77] - Živorodky – krupicka v spolocenskom akvariu
,,zdravim....mam problem,s prichodom novych ryb mam v akvariu krupicku,problem ale je,ze tam mam aj neritiny a krevety molucke....myslite,ze mozem pouzit aspon sol??? chemiu sa bojim davat.....dakovala,za akykolvek prispevok

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.01.2013 03:59 Jery
Našel jsem docela zajímavej odkaz o nemocech a léčivech pmdd.mrp-cz.com/… Možná by nebylo od věci založit stránku s údaji výrobců léčiv a zároveň reakcemi uživatelů.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2012 19:16 Žena pindruskaP [3] - Tetry – Tetra Medica Lifeguard
Mám dotaz - máte prosím někdo zkušenost s léčivem Tetra Medica Lifeguard?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 17:00 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: sivon
Doporučuji ESHA 2000 - je sice dražší, ale jedná se o multispektrální léčivo, které zabírá na širokou škálu onemocnění a je zároveň dobře snášeno i šneky a krevetami. Rostliny také nezničí...

mám vyzkoušeno a spokojenost
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2011 14:56 Žena sivon [1716] - PlžiRe: JanaT
Gavůnka léčit v karanténní nádrži (je-li malý, stačí láhev od okurek), plži a krevetky jsou na chemii citliví. Sůl také plžům nesvědčí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2011 23:03 JanaT – sůl
Nikde jsem tu nenašla, jak je to s léčbou obyčejnou solí - u jednoho gavúnka se objevil takový malý bílý chomáček na tlamce, v jiném tématu jsem tu našla doporučení na stejný případ měnit vodu, zvýšit teplotu a přidat sůl. V akváriu (126 l) mám ale kromě gavúnků ještě jednoho ancistruse (L213), 4 krevetky japoniky a 4 Neritiny zebra, tak nevím, jestli tu léčbu můžou zvládnout ty ostatní bez problémů... Nebo jaký postup byste mi doporučovali? A jestli tu sůl, tak v jaké koncentraci?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 19:42 Žena basa1313 [18] - ParmičkyRe: Lolianka
no ono to nie je krupicka...a skutocne netusim co to je a onmipur je taky vseobecny na parazitov.. dakujem ...tiez si myslim ze je to asi tak :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2011 08:49 Žena Lolianka [16] Re: basa1313
Ahoj, krupičku jsem v akváriu zlikvidovala Sera Costapurem celkem v pohodě (ten je specielně na ní, Omnipur je myslím více všeobecný a není cílený na tu potvoru). Tam se lék dává myslím první a třetí den, pokud se to nezlepší, tak se to znovu zopakuje.
Předchozí léčba FMC, přidání soli ani zvýšení teploty nepomohlo. Krupička se mi dostala do akvárka s jednou jedinou rybou. Udělala jsem chybu a nedala ji do karanteny. sad
Krupička se u ní vysypala cca 2-3 den, den na to jí měli úplně všechny rybičky.
Po tom Costapuru už se choroba neukázala, je to cca 1 rok.
S tím Omnipurem bych to pochopila tak, nalít do nádrže, 7 dní počkat, pokud onemocnění trvá, zopakovat, pokud ne, použít uhlíkový filtr a vyměnit část vody. Většina těch sajrajtů se taky hodně rozloží světlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2011 20:09 Žena basa1313 [18] - Parmičky – davkovanie
dobry... nechapem ako sa ma davkovat sera omnipur...toto je v navode: Pred použitím dobre potraste! 5ml na každých 100 litrov vody v jazierku. Pokial do 7 dní nepozorujete zlepšenie, opakujte liečenie. Zabezpečte dobré prekysličenie vody a počas liečby, vypnite UV lampy a nefiltrujte vodu cez aktívne uhlie.
a teraz neviem ci sa to ma davkovat celych 7 dni kazdy den znova... alebo prvy den nakvapt a necaht posobit :-O pomozete mi niekto?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2011 09:08 R Muž Silent [5949] Re: ČichavecTom
Pokud vím, tak tam hraje roli jen skutečnost zda je voda mořská či sladká. Jinak nic. Nejedná se ovšem o zázračné a superdokonalé léky, ale v případě Exitu je to asi nejúčinnější lék na krupičku a ostatní jsou na velmi vysoké úrovni. Jenže i nejlepší lék v rukou ignoranta (pozor nebrat nijak osobně :) ) je na nic.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2011 07:06 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Lola
Toxixitu některých léků ovlivňuje do jisté míry Ph vody, nemohlo to být tím?
Nevím jak je to u eSHA "zázračných a superdokonalých" léčiv, hrají tu Ph nebo i jiné parametry vody také nějakou roli?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 20:09 Žena Lola [28] Re: kortezhugo
...to fakt netuším. Je to už dávno. Musela bych pátrat ve vlastní prezentaci :-D ale jak píšu, vše ostatní přežilo a bylo VYLÉČENO.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 20:05 Žena Lola [28] Re: Silent
Tak to je fakt zvláštní. Já ani nic jiného doma nemám :) Vím, že jsem tenkrát zpanikařila a šla hledat složení až poté a malým písmem na lahvičce našla právě tu měď a snad dokonce tady v atlase se dočetla, že ampulárie měď nesnesou... Proto tato moje dedukce. Nic jiného v té souvislosti mně nenapadá. Hádat se o to nebudu ;-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 20:05 Muž kortezhugo [983] Re: Lola
...len ma tak napadlo -posobenie "nepriamo"
nemohlo dojst k zvyseniu NO2?
totiz ked to zabije bakterie a kade co? - vznika aj dost odpadu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 20:00 Žena Lola [28] Re: Yirka
Já ale nic jiného nepoužila. Byla to opravdu jen eSHa 2000. Ani nic jiného se u mně neměnilo. A to že odešly obě ampulárky naráz mně tenkrát utvrdilo... a nebyly staré. To je moje zkušenost. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 19:57 R Muž Silent [5949] Re: Lola
Nikdy jsem podobné potíže při léčbě eSHa Exit ani eSHa 2000 nezaznamenal. A to ani u šneků včetně ampulárií ani u rostlin. Ovšem pamatuju rozpad právě zmíněného růžkatce po použití Antiichtinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 19:57 Muž Yirka [9141] Re: Lola
Ten problém nemusel být, a asi ani nebyl v použití toho konkrétního léku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 19:55 Žena Lola [28] Re: Yirka
Moje dvě ampulárie zhruba před rokem léčbu eshou nepřežily. Všechno ostatní ano. Teda ještě růžkatec to nezvládl, jestli dobře pamatuju.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 19:46 Žena Kajka99 [229] Re: Yirka
připojuji se. léčila jsem krupičku eshou exitem a 2000, s neritinou ani krevetkami to nic neudělalo (krevety nosily a odnosily vajíčka), jestli jsem v té době měla i ampulárky, si nevzpomínám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   10.02.2011 19:40 Muž Yirka [9141] – Re: Lola
Nemáš pravdu, mám to s ampuláriemi vyzkoušené a bez problémů. Jinak si myslím, že ČichavecTom by si mohl změnit nick na NevěřícíTomáš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 18:14 R Muž Silent [5949] Re: Sid
Samozřejmě i ten. Ostatně je to zatím nejlepší a nejúčinnější lék na krupičku s nejmenšími negativními následky léčby pro ryby :) . Edit: a rostliny :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 18:11 Muž Sid [6652] - RostlinyRe: Silent
Nejen SERA Med..., ale třeba i diskutovaný eSHa EXIT. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 18:08 R Muž Silent [5949] Re: Sid
Někde jsem to tu už psal. Některé léky nové generace např. sera med Professional Protazol dokážou postihnou určité procento i na rybách přichycených parazitů, ale na cysty jsou zatím krátké všechny používané léky. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 18:02 Muž Sid [6652] - RostlinyRe: ČichavecTom
...léčiva likvidují jen pohyblivou formu...
To už by nemělo platit bezvýhradně. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 17:43 Muž kortezhugo [983] Re: ČichavecTom
...kasli na to :-D
ale inac je tu kopec "alchimistov" -ci ich zaujima -kolko? a coho? treba pridat na otrevenie snekov :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 16:18 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Silent
Dobrá, vezmu smíšený vzorek 1000 jedinců a výsledek zprůměruji :o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 16:06 Muž kortezhugo [983] Re: Silent
...a este to ze ak to bude robit dlhsiu dobu -teda pridavat -tak ich "vytrenuje" -viac znesu
a zas bude vysledok k nicomu :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 16:01 R Muž Silent [5949] Re: ČichavecTom
To nemusí být směrodatné. Náhodou narazíš na odolného jedince co vydrží koňskou dávku, pak to vyzkoušíš ve společenské a kromě tohoto odolného jedince ti ostatní vychcípají :-D . Netvrdím, že se to musí stát, ale.... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 15:59 Muž kortezhugo [983] Re: ČichavecTom
:-D
nebudu hadzat ked zacnes snekmi X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2011 15:56 Muž ČichavecTom [92] - Rostliny – Pokus
Možná zkusím udělat pokus pro dobro všech a vezmu jednu krevetu a postupně vyzkouším co vydrží.
Vím že je to hnusný, ale zachrání to spoustu dalších zvířátek jiných chovatelů...

Můžete začít házet kameny, jdu se schovat smich

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 1723x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/16467-lecba-spolecenskeho-akvaria-s-plzi-a-krevetami